Muzički limbo

Muzička kritika i napisi o muzici

Mihailo Krivokuća o koncertu YU grupe u MTS dvorani (1. XI 2024.)

U Beogradu, u MTS dvorani petka 01. 11. 2024. godine, usled velike potražnje i zbog rasprodatog prvog koncerta, zaredom je održan drugi koncert YU grupe. Ovaj bend, uz mnoge titule i priznanja koje je dobio, imao je ogroman uticaj na mnoga imena muzičke scene bivše Jugoslavije, među kojima su i bivši gitarista Bijelog Dugmeta Goran Bregović i kantautor i bivši član Riblje čorbe Nikola Čuturilo. Svojevremeno su rad grupe pohvalili Kornelije Kovač, Radomir Mihajlović Točak, Vlatko Stefanovski i mnogi drugi veliki muzičari.

Na samom početku koncerta izveli su medli koji se sastojao od mešavine pet pesama: Noć je moja, Impuls, Pogled sa šanka, Autobus za raj i Trka. Ovaj miks je jako dobro zvučao, a naročito su dobro izvedeni prelazi između pesama koji su delovali kao pokretači nove energije za svaku sledeću pesmu, što je karakteristično za live nastupe mnogih rok bendova.

Što se samog zvuka tiče, bas i bubnjevi su bili ključni, ni preglasni kao što to obično biva na rok koncertima, niti isuviše tihi za žanr rok muzike, već su vrlo često podsećali na zvuk Pink Flojda. Osim toga, na sceni su bili prisutni prateći limeni duvači koji su pesmi Autobus za raj neizmerno poboljšali zvuk.

Publika je naročito dobro reagovala na pesme Kome se raduješ, Zaboravi i Od zlata jabuka. Tog dana slavio se i rođendan Bori Đorđeviću osnivaču Riblje čorbe, kome je ostatak benda istog tog dana odao počast koncertom u Centru za kulturu u njegovom rodnom gradu Čačku. U to ime, YU grupa je izvela pesmu Žao mi je što nisam tvoj za koju je Bora Đorđević napisao tekst poslavši ga članovima benda SMSom.

Pesma Zaboravi uživo je zvučala bar tri puta bolje nego na studijskom snimku, što je publika vrlo dobro osetila. U njoj su izostajali sintisajzeri za bojenje zvuka koji na studijskom snimku doprinose lepoti središnjeg dela pesme. Ovo izostavljanje međutim nimalo nije moglo da smeta, štaviše, pesma je uzdignuta na novi nivo zbog solo saksofona koji se u ovoj prilici savršeno uklapao. Šteta što solo nije trajao duže i što nije bio još više razrađen! 

U srednjem delu koncerta, pesma Odlazim donela je osveženje − uz dobar ritam, topao zvuk, milozvučan refren i izvrstan gitarski solo, publika nije imala izbora nego i da sama počne da peva. Odmah na nju se nadovezala pesma Opasno sa upečatljivim gitarskim rifom na koji je publika izrazito dobro odreagovala. Čuveni Kosovski božuri doprineli su još većem poboljšanju atmosfere koja je privremeno kulminirala narednom pesmom Sama. Poseban komentar zaslužuje prelaz između ove dve pesme koji je tako vešto bio prikriven i prirodno ukomponovan da smo mogli da pomislimo da je reč o jednoj dvanaestominutnoj pesmi.  Mudro ostavljajući najveće hitove za kraj, pa su tako Čudna šuma, Crni leptirMornar publiku doveli do ushićenja, zviždanja i pevanja.  

Koncert YU grupe bio je potpuni uspeh i publika je nesumnjivo zadovoljna otišla svojim domovimam jer je svirka trajala preko dva sata.  Ono što treba pohvaliti jeste dobra usaglašenost zvuka tako da se jasno čuo svaki ton, što je neretko upravo suprotno na koncertima mnogih rok, hardrok i metal bendova. Na taj način, kvalitet svake pojedine pesme uspeo je da dođe do izražaja i što je najvažnije, do publike.